Avukat Berkay Akdağ

Kiracı Fazla Ödediği Kira Bedellerini Talep Edilebilir Mi?

Daha önceki yazımızda kiralayanın geçmişe dönük kira artış farklarını talep edip edemeyeceğini açıklamıştık. Bu yazımızda ise kiracının ödemiş olduğu fazla kiraları kiraya verenden talep edip edemeyeceği hususunu tartışacağız.

Önceki yazımızda bugüne yaklaşık bir yıl geçti ve bu süre zarfında kira sorunu özellikle büyükşehirlerde katlanarak arttı. %25’lik kira artış sınırının bir yıl daha uzatılması da sorunu çözmek bir yana dursun uyuşmazlıkları daha da körüklemektedir.

Bu yazımızın konusu Tüfe oranın veya Temmuz 2022’den sonra %25 üzerinde zam yapılması durumunda kiracının bu fazla ödemeyi talep edip edemeyeceği hususudur. Söz konusu düzenleme kanunen emredici hüküm niteliğindedir. Dolayısıyla bu hükme aykırı yapılan anlaşma ve işlemlerde geçersiz olacaktır. Ayrıca %25’lik sınıra ilişkin kanuni düzenlemede bu oranın üzerinden yapılan zamların geçersizliğine ilişkinde belirleme mevcuttur. Bu sebeple kanunen yapılan yorumda fazla ödenen kira bedellerinin geri istenebileceğini söyleyebiliriz.

Konumuza ilişkin yargı kararlarını incelediğimizde kanuna ek olarak getirilen %25’lik sınırın henüz yeni bir düzenleme olması hasebiyle üst derece mahkemesince verilen bir karara rastlamadık. Ancak benzer konuda yine TÜFE sınırının üzerinde yapılan kira artışına ilişkin kira bedelinin iadesine ilişkin verilmiş kararlar mevcuttur. Yargıtay tarafında verilen karar tacirlere ilişkin bir kiralamada fazla ödenen kira bedelinin iadesine ilişkin olup bu davanın kabulüne karar verilmiştir. Bu bakımdan benzer uyuşmazlıklarda verilen bu karar yazımız konusuna da emsal teşkil edebilecektir.

Sonuç olarak %25’lik sınırın üzerinde zam talebi ve bu doğrultuda fazla kira ödemek durumunda kalınması sebebiyle bu kira bedellerinin geri alınması söz konusu olabilecektir. Ancak ödemelerin ihtirazi kayıt konularak ödenmesi de yine böyle bir talepte bulunma hususuna hizmet edecektir. Ancak bu hakkın korunması da diğer tüm hakların öne sürülmesi gibi hakkın kötüye kullanılmaması perspektifinden incelenecektir. Bu bakımdan somut olay ve kiraya veren-kiracı ilişkisinin süresi de gözetilerek bir belirleme yapılabilecektir.

Bu talebin hukuki olarak öne sürülmesi hakkında kazanımı bakımından önem teşkil edecektir. Yani sebepsiz zenginleşme mi istirdat mı yoksa alacak davası mı açılacağı oyalın şartlarına göre tayin edilerek aksiyon alınmalıdır.

Akdağ Hukuk Bürosu olarak ilgilendiğimiz alanlardan olan kira hukuku ile ilgili davaları üstlenmeden önce başvuran danışan veya müvekkil adaylarının belgeleri üzerinde ön inceleme yapmaktayız. Bu inceleme sonucunda danışmanlık ve avukatlık teklifini kendilerine iletmekteyiz. Bizlere 0534 359 38 10 nolu telefonu arayarak veya whatsapp üzerinden mesaj bırakarak ulaşabilirsiniz.

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Berkay  Akdağ’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı ve zaman damgalı olarak saklanmaktadır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde yayınlanması veya kullanılması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir