İcra Takibi Borcu Nasıl Ödenir?


Aleyhinize açılmış icra takiplerini gerek eve tebligat geldiğinde gerekte e devlet üzerinden öğrenmiş olabilirsiniz. Ödeme emri tarafınıza tebliğ olduktan sonra eğer takibe itiraz etmeyecekseniz takibin türüne göre 7, 10 veya 30 gün gibi ödeme sürelerinde ödeme yapılması gerekmektedir. Aksi halde takip kesinleşecek ve malvarlıklarınıza haciz konulabilecektir. Ayrıca ödemenin itiraz süresi içerisinde yapılması halinde ödeyeceğiniz vekâlet ücretinde 1/4 indirim yapılacaktır. Ödemenin süresinde yapılmasının bir diğer faydası henüz haciz işlemi yapılmadığından tahsil harcının düşük(%2,27-%4,55 ) olmasıdır.

Yine icra takibinin kapatılması borcun ödenmesi için ikinci bir yöntem alacaklı veya vekiline ödeme yapılamasıdır. Bu tür kapatma işlemine uygulamada haricen tahsil denmektedir. Burada da alacaklı vekiliyle iletişim kurup dosya borcunu öğrenip ödeme yapabilirsiniz. Bu halde de tahsil harcı bir kademe daha düşecek(%2,27) olup buradan avantaj sağlanabilir.

Dosya borcunun icra dairesine yatırılması halinde dosya hesabının tam ve eksiksiz yatırılması gerekmektedir. Ancak haricen tahsil yönteminde alacaklıyla anlaşarak daha düşük bir meblağa anlaşma ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Sonuç olarak avantaj ve dezavantajları değerlendirilerek icra dosyasına ödeme yapılmalı ve dosya kapatılmalıdır. Ödeme yaptıktan sonra da dosya kapsamında haciz konulmuş ise bunların kaldırılması ileride sorun çıkarmaması açısından mühimdir.

Dosya Borcunun Ödenmesinde Durumunda Tahsil Harç Oranları:

Tahsilatın icra dairesince yapılması(paranın icra dairesine yatırılması)durumunda:

  • Ödeme veya İcra Emrinin Tebliği Üzerine Hacizden Önce %4,55
  • Hacizden Sonra ve Satıştan Önce %9,10
  • Haczedilen veya Rehinli Malların Satılıp Para Çevrilmesi Suretiyle Tahsil Edilmesi Halinde %11,38


Haricen tahsil durumunda(alacaklı veya alacaklı vekiline ödeme yapılması halinde)

  • Hacizden Evvel Ödenen Paralardan %2,27
  • Hacizden Sonra Ödenen Paralardan %4.55

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Berkay Akdağ’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı ve zaman damgalı olarak saklanmaktadır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde yayınlanması veya kullanılması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir